Kdy začít plánovat

Novostavba

První představu o tvaru a uspořádání kuchyňské linky většinou necháváme na projektantovi, protože nás zaměstnávají úplně jiné záležitosti ohledně stavby. Nicméně provádět rozvody elektřiny, vody, odpadů podle projektu často přináší zbytečné budoucí náklady na přeložení rozvodů. Proto doporučuji najít si čas aspoň na základní uspořádání kuchyně, v čemž vám může výborně posloužit rada výrobce, kde vám vyhotoví vizualizaci vaší kuchyně (odkaz). Nemusíte mít úplně detailní představu o barvě a doplňcích, ale je třeba ujasnit si uspořádání, tzn., kde bude:

  • lednice
  • varné centrum + digestoř
  • trouba
  • mikrovlnka
  • mycí centrum s myčkou

Solidní výrobce vám také vyhotoví plán rozvodů pro instalatéry tak, aby při montáži kuchyňské linky vše sedělo. Určitě bych nespoléhal na radu instalatérů, kteří nemohou mít ucelenou představu o kuchyni jako celku.

RADA č. 1: Když máte dům pod střechou, je nejvyšší čas se začít zajímat o kuchyň.

Rekonstrukce

Pokud kuchyň předěláváte, jste omezeni daným půdorysem a často také stávajícími vývody elektřiny, vody a odpadů. Existují dvě možnosti: Buď zevrubně ctít danou dispozici, nebo akceptovat možný větší zásah do rozvodů.

Při rekonstrukci se většinou plánují stavební úpravy a výroba nábytku současně, proto je dobré navštívit výrobce, s nímž můžete probrat možnosti změn. Vyhotoví vám rovněž vizualizaci vaší kuchyně a poradí, jak upravit současné rozvody.

RADA č. 2: Kontaktujte nezávazně odborníka.

Comments are closed.